Przejdź do treści
Slider1_400px
Slider2_400px
Przejdź do stopki

Międzynarodowy Dzień Białej Laski — zajęcia literackie z elementami biblioterapii

Międzynarodowy Dzień Białej Laski — zajęcia literackie z elementami biblioterapii

Treść

„Ten, kto widzi, nie wie nawet, jak cenny skarb dostaje w prezencie” /Iwona Chmielewska, Oczy

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to coroczne święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone 15 października. Dzień ten jest dobrą okazją, aby zwrócić szczególną uwagę na osoby pozbawione zmysłu wzroku.

Z tej okazji uczniowie uczniowie klasy 4B mogli uczestniczyć w zajęciach literackich z elementami biblioterapii w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. W trakcie spotkania rozmawiano o zmysłach. Szczególną uwagę poświęcono temu, który w największym stopniu umożliwia poznawanie otaczającego świata. Wzrok, bo o nim mowa, to król zmysłów. O tym, jak bardzo jest ważny, pokazuje książka Iwony Chmielewskiej pt. Oczy, którą uczniowie mieli możliwość poznać.

Następnie zastanawiano się nad funkcjonowaniem osób niewidomych oraz niedowidzących, ich trudnościach oraz sposobach radzenia sobie w życiu codziennym. Przemyślenia i spostrzeżenia uczniów były okazją do wspólnej dyskusji na temat tak ważnego zmysłu. Aby jednak bardziej poznać problemy z jakimi zmagają się w codziennym życiu osoby niewidome, uczniowie uczestniczyli w wykonywaniu ciekawych ćwiczeń bez udziału zmysłu wzroku, m.in. z zamkniętymi oczami rozpoznawali różne przedmioty oraz kontury własnoręcznie wykonanych z plasteliny cyfr.

Można było dowiedzieć się także kim był Louis Braille. Została krótko przedstawiona jego niezwykle ciekawa historia życia oraz poznano alfabet, który do dziś umożliwia zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym. Na zakończenie spotkania przeczytano poruszającą Czarną książkę kolorów, która opowiada o tym, jak osoby niewidome postrzegają świat i jego barwy.

Corocznie w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski organizowane są wydarzenia, które dążą do zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy osób niewidomych i niedowidzących. Cieszymy się, że i nasza szkoła mogła wziąć w nich udział.

308661